Stablilizator nadgarstka to niezbędna rzecz dla osoby z zespołem cieśni nadgarstka!

Co to jest zespół cieśni nadgarstka?

To ucisk nerwu w nadgarstku przez zmiany zwyrodnieniowe które powstały w wyniku nadmiernej pracy nadgarstkiem. Ucisk jest największy w skrajnych położeniach ręki, czyli zgięciu lub wyproście a najmniejszy w pozycji pośredniej.

Jak pomaga stabilizator nadgarstka?

Stabilizator nadgarstka wygląda jak rękawiczka i ustawia nadgarstek w pozycji pośredniej czyli takiej w której nacisk na nerw pośrodkowy jest minimalny. Taka pozycja jest odpowiednia do regeneracji nerwu. We wczesnych uszkodzeniach stabilizator może nawet wyleczyć uszkodzony nerw i pozwala uniknąć leczenia operacyjnego.

Kiedy używać stabilizatora?

 Stablilizator należy zakładać codziennie na noc. Dlatego żeby uniknąć niekontrolowanego zgięcia nadgarstków podczas snu ale też aby w dzień staw nadgarstka mógł pracować.

Stabilizator przyda się też w okresie pooperacyjnym (jeżeli takie leczenie zaproponuje lekarz) aby prawidłowo zagoiła się rana.

Co jest ważne przy wyborze stabilizatora nadgarstka?

 

– materiał powinien być miękki i być przewiewny aby skóra mogła oddychać. Jeżeli materiał będzie twardy i nie przewiewny to podrażni skórę.

– materiał też powinien nadawać się do prania w pralce. Ręce się brudzą, upewnij się czy łatwo będzie potem wyprać stabilizator bez jego uszkodzenia.

– najlepiej jakby stabilizator miał regulacyjne rzepy i lub sznurówki aby odpowiednio dopasować stabilizator do ręki, nie za ciasno i nie za luźno.

– stabilizator nie powinien utrudniać ruchu palców i kciuka.  Niektórzy producenci zalecają unieruchomienie paliczków bliższych palców ale badania pokazują że nie ma to wpływu na regeneracje nerwu i tylko utrudnia noszenie stabilizatora nadgarstka.